![]() A hét könyve - Nikki Erlick: Az életfonál
Flaisz János recenziója - Deszkavízió
Nikki Erlick, a fiatal amerikai írónő debütáló regénye, a mélyen elgondolkodtató Az életfonál egy olyan jövőbeli világba repíti el az olvasót, ahol mindenki megtudhatja, hogy mennyi ideje van még hátra az életéből.
A történet magját egy egyszerű, ám annál zseniálisabb alapötlet adja, ugyanis egy reggel a világ összes, 22. életévét betöltött lakója ugyanazt a sorsfordító meglepetést találja a lakóhelye előtt: egy kis fadobozt, benne egy fonállal, amely egy égető kérdésre adja meg a választ: arra, hogy a tulajdonosa pontosan hány évig fog élni. Minden egyes földrészen, minden embert ugyanolyan doboz vár, éljen akár egy metropolisz felhőkarcolójában vagy egy sátorban a szavannán. De honnan származnak ezek a dobozok? Vajon igaz, amit ígérnek? Mindenki ugyanazzal a súlyos döntéssel néz szembe: akarja-e tudni, meddig fog élni? És ha igen, mihez kezd ezzel a tudással? A felfedezés láncreakciót indít el a társadalomban, felfordulnak az értékek, és az emberek új szemszögből kezdik el szemlélni az életet.
Nyolc ember döntései és sorsa fonódik össze egy új élet hajnalán: legjobb barátok, akiknek az álmai örökre összekötik őket; levelezőtársak, akik egymásban lelnek menedékre; egy szerelmespár, akik azt hitték, az övék a jövő; egy orvos, akinek saját magát kellene megmentenie; és egy politikus, akinek a doboza puskaporos hordóvá válik, és végül mindent megváltoztat. Nikki Erlick mesteri módon építi fel a regényt: a történet több szereplő szemszögéből bontakozik ki, így az olvasó megismerheti, hogyan reagálnak a különböző emberek a hirtelen jött változásra. Vannak, akik pánikba esnek, mások megpróbálják kihasználni az új helyzetet, de akadnak olyanok is, akik megnyugvást találnak benne. A szerző jól ötvözi a személyes történeteket a társadalmi kérdésekkel, így a regény nemcsak egy izgalmas olvasmánnyá, hanem egy gondolatébresztő művé is válik.
Az életfonál egyik legnagyobb erőssége a karakterábrázolás: az írónő hiteles, húsvér, többdimenziós szereplőket teremt, akikkel könnyedén tudunk azonosulni, együtt örülünk és szenvedünk velük, azokkal az emberekkel, akiknek életét gyökeresen megváltoztatja a fonal. Ráadásul az írónő ügyesen építi be a „sci-fi elemeket” is, ezáltal egy olyan világot teremt, amely egyszerre tűnik ismerősnek és idegennek. Erlick stílusa meglehetősen letisztult, ezért a regény könnyedén olvasható, ugyanakkor mély érzelmeket is közvetít, ennek köszönhetően a történet teljesen bekúszik a bőrünk alá, és gondolatisága még sokáig ott marad velünk.
„Manapság amennyire csak lehet, kerülni akarjuk a halált. Nem szeretünk beszélgetni a betegségekről, a haldoklókat a kórházakba és hospice-okba, a temetőket pedig távoli helyekre, az országutak mellé száműzzük.”
Az életfonál ugyanis nemcsak szórakoztat, hanem többszörösen el is gondolkodtatja az olvasót, aki a történet végére számos kérdéssel szembesül: Mit jelent az élet? Mi a halál? Hogyan éljük/élnénk az életünket, ha tudjuk, hogy mikor ér véget? Az életfonál nem az első olyan regény a világirodalomban, amely eljátszik ezekkel a kérdésekkel, de mindennek ellenére – a kidolgozottsága miatt – mégis üdítően eredetinek hat, ráadásul arra is megtanít, hogy értékeljük az élet minden pillanatát, és hogy igyekezzünk teljes életet élni minden pillanatban. A regény azonban nemcsak a halál és a vég kérdését járja körül, hanem a társadalmi egyenlőtlenségekre és az emberi kapcsolatokra is rávilágít, hiszen a címben szereplő életfonal az egyéni sorsokon túl társadalmi változásokat is elindít. Különböző támogatócsoportok jönnek létre, a rövidfonalas emberek vágyaik és álmaik beteljesítésének kezdenek élni, a hosszúfonallal rendelkező betegek újult erőre kapnak a gyógyulás reményében, a politikusok pedig megpróbálnak előny kovácsolni a tudásból. Ugyanígy érdekes megfigyelni azt is, hogy a különböző népcsoportok hogyan reagálnak az újonnan jött tudásra, Erlick pedig ezzel is bizonyítja, hogy mennyire jól ismeri az embereket.
Nikki Erlick Az életfonál című regénye egyszerre izgalmas, gondolatébresztő és mélyen emberi történet az élet értelméről, a halálról és az emberi kapcsolatokról.
Nikki Erlick: Az életfonál (The Measure), ford.: Szigeti Judit, General Press Kiadó, 408 oldal
https://deszkavizio.hu/a-het-konyve-nikki-erlick-az-eletfonal/ |
![]() |
|